Sera Çeşitleri

Teknolojinin gelişimi ile modernleşen seracılık sektörü bu modernleşmeye ek olarak kendi içerisinde çeşitlere ayrılmıştır. Bunlar;

* Tünel sera

Çelik seraların en eskisi olan tünel sera bir borunun komple yay olarak bükülüp toprağa sabitlenmesi ile oluşur. Çatı havalandırmasının olmadığı bu sera tipi yay şeklinde gelmesi sebebi ile ekilebilir alanı azaltarak sadece küçük alanlarda yetişen ürünün üzerini kapatmak amacı ile kullanılır. Tavsiye ettiğimiz bir sera çeşidi değildir.

* Kaynaklı sera

Lama, boru ve köşebent diye tabir ettiğimiz çeliklerin kaynak ile birleşmesinden oluşan sera tipidir. Kurulumuna göre çatı ve yan havalandırmanın eklenebildiği bu sera çeşidi eski bir uygulamadır. Kaynak yerlerinin sera içerisinde nem ve suya maruz kalması sebebi ile paslanarak ömrünün kısa sürdüğü bu sera çeşidi aynı zamanda kaynak curuflarının sera naylonunu delerek zamanla yırtılmaya sebep vermesi nedeni ile tavsiye ettiğimiz bir sera çeşidi değildir. Aynı zamanda demonte işlemi olmadığından yatırım maliyetinde taşınmaz yatırım olarak görmek gerekir.

* Gotik (modern sera)

Sera çeşitleri arasında tünel ve kaynaklı seraya göre tüm birleşenlerin galvaniz ve modüler olması sebebiyle en uzun ömürlü olan sera çeşididir. Çatı ve yan havalandırmaların eklenebildiği gotik seralar çatı diye tabir ettiğimiz yerlerin dik açı ile imal edilmesinden dolayı üstünde kar ve yağmur tutmayarak sera naylonuna olan basıncı azaltmakta, bu sebep ile naylon ömürünü ve olası çökmelerin de önüne geçmektedir. Gotik seralar sera içerisinde kurulan boom sulama, ısı perdesi, gölgelik gibi sera sistemlerine uyumlu olup oluk altı yüksekliği 7,00mt ye kadar imal edilmektedir. topraksız tarım sistemlerine de uyumlu olan gotik seralar topraklı tarım da da kullanılmakta olup toprak verimliliğinin azalması veya başka bir sebep ile seranın taşınması gerektiğinde modüler olması sebebiyle taşınmaya olanak sağlamaktadır. Sürdürülebilir ve iyi tarım için maliyet göz önüne alındığında tavsiye ettiğimiz sera tipleri arasında en uygun sera çeşididir.

* Cam sera (venlo sera)

Cam seralar genelde arge faaliyetlerinin yürütüldüğü kurum ve özel işletmeler tarafından tercih edilen bir sera çeşididir. Tüm bileşenlerinin alüminyum minifix yöntemi ile yapıldığı cam seralar kurulum maliyeti yüksek ancak uzun sürelimi ömüre sahip seralardır. Homojenliğin tam olarak sağlandığı bu sera çeşidi ülkemizde yatırım maliyetinin yüksek olması sebebi ile çok tercih edilen bir sera çeşidi değildir. 

SORULARINIZ MI VAR?

Anahtar Teslim Sera Kurulum’dan Teknik Destek aşamasına tüm sorularınızı yanıtlamaya hazırız.

SERA PROJELERİNİZ İÇİN TEKLİF TALEBİNDE BULUNMAK İSTER MİSİNİZ?